Projekty programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020

Zmień język
Aktywna turystyka kluczem do rozwoju pogranicza
Tatry najczęściej kojarzymy z Zakopanem, Morskim Okiem czy Doliną Chochołowską. Rzadziej odwiedzane, a równie piękne, są na przykład Juraniowa Dolina czy miasto Kościelisko. Gmina Kościelisko i Mesto Tvrdošín stworzą nowe szlaki rekreacyjne wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Celem projektu jest wypromowanie Tatr Zachodnich i Górnej Orawy jako miejsc atrakcyjnych turystycznie oraz zbudowanie marki turystycznej tych miejsc rozpoznawalnej wśród turystów krajowych i zagranicznych. Uzupełnieniem będzie aplikacja mobilna.
Oś priorytetowa
Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza
Cel szczegółowy programu
Zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców
Temat
Nowa lub zmodernizowana infrastruktura rekreacyjna
Rozpoczęcie projektu
01-03-2018
Zakończenie projektu
31-07-2021
Numer Projektu
PLSK.01.01.00-12-0121/17-01
Budżet kwalifikowalny
3 112 705,24 EUR
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
2 645 799,38 EUR

Sukcesy projektu

W ramach projektu powstało 16 km szlaku. Trasy są oświetlone. Wraz z infrastrukturą do naśnieżania pozwolą do korzystania z powstałej inwestycji w okresie zimowym w godzinach wieczornych, nawet w przypadku braku opadów śniegu.

Obok ścieżek rekreacyjnych znalazł się również obiekt typu „Parkuj i jedź”, tj. który umożliwia dotarcie na miejsce osobom zmotoryzowanym z bezpośrednim dostępem do tras. Powstała infrastruktura pozwala korzystać z uroków jazdy na rowerze, rolkach, nartorolkach, deskorolce, hulajnogach czy innych atrakcji w okresie letnim, bądź z nart biegowych w okresie zimowym.

Do dyspozycji mieszkańców, jak i turystów oddano również przylegające do tras Centrum Rekreacji w Gminie Kościelisko, gdzie jest możliwość uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej i rekreacyjnej na wolnym powietrzu: aerobik, yoga, gry i zabawy dla każdych grup wiekowych.

Powstała infrastruktura jest w pełni dostępna, również dla osób z różnymi dysfunkcjami, nieodpłatna, pozwalająca każdej osobie na spędzenie wolnego czasu, wykorzystując różną formę rekreacji i aktywności.

Partner wiodący

Gmina Kościelisko

Strzelców Podhalańskich 44
34-511 Kościelisko
+48 18 20 79 100
sekretariat@koscielisko.com.pl
www.gminakoscielisko.pl

Partnerzy projektu

Mesto Tvrdošín

Trojičné námestie 185/2
027 44 Tvrdošín
+421 43 53 09 011
tvrdosin@tvrdosin.sk
www.tvrdosin.sk

Galeria

Lokalizacja projektu

Słowa kluczowe