Projekty programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020

Zmień język
Za woniom drzewa
W ramach projektu planuje się utworzenie na terenie pogranicza polsko-słowackiego szlaku wokół atrakcji związanych z zapachem drewna. Zgodnie z ideą projektu nowa oferta turystyczna związana będzie także z edukacją ekologiczną. Powstanie Transgraniczny Ogród Zielin, gdzie prowadzone będą warsztaty edukacyjne (m.in. plecionkarstwa z wikliny, rzeźby, malarstwa, gry na instrumentach drewnianych). W utworzonej w ramach projektu drewnianej Strefie Kultury znajdą się odniesienia do twórczości lokalnej pisarki - Z. Kossak. Projekt przewiduje także organizację szeregu imprez plenerowych po polskiej i po słowackiej stronie oraz utworzenie aplikacji mobilnej.
Oś priorytetowa
Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza
Cel szczegółowy programu
Zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców
Temat
Edukacja w dziedzictwie
Rozpoczęcie projektu
01-11-2019
Zakończenie projektu
31-10-2021
Numer Projektu
PLSK.01.01.00-24-0139/17
Budżet kwalifikowalny
633 333,16 EUR
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
538 333,15 EUR

Sukcesy projektu

Transgraniczna Strefa Kultury

Strefa jest zlokalizowana przy ul. Sportowej w Górkach Wielkich, składa się z 4 obiektów: poczwórnej huśtawki typu bocianie gniazdo, Dworu Kossaków, Magicznego lasu oraz Wioski skrzatów. Dzieci zachwyci drewniany dworek z wieżami, mostkami, ściankami i innymi elementami tworzącymi labirynt przestrzenny oraz rzeźbione totemy z podobiznami legendarnych leśnych stworzeń. Na gałęziach huśtawki można zobaczyć strzygi, zmory i czarownice, o bajkowym wyglądzie. Inspiracją do powstania tego miejsca była twórczość Zofii Kossak i jej książka "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata". Obiekty znajdujące się na terenie placu zabaw są dostosowane do dzieci w różnym wieku poprzez zróżnicowane poziomy trudności.

Transgraniczny Ogród Zielin w Brennej

W ramach projektu w Gminie Brenna powstał Transgraniczny Ogród Zielin przy ul. Góreckiej 224, gdzie można doświadczyć natury poprzez naukę i zabawę. W ogrodzie prowadzone są zajęcia, podczas których uczniowie będą poszerzać wiedzę z przyrody i ekologii, poznawać dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego, obcując bezpośrednio z naturą.

Warsztaty

W Brennej znajduje się „Przytulia” budynek powstały w ramach programu Interreg Polska-Czechy, gdzie teraz, między innymi, odbywają się warsztaty w ramach polsko-słowackiego projektu. Odbyły się już warsztaty plecionkarstwa, gry na instrumentach drewnianych czy też z wiedzy o drzewach i drewnie, a także plener rzeźbiarski.

Szlak samochodowy

Ma on swój początek w Brennej, a kończy się na Słowacji w Gminie Babin. Na jego trasie znajduje się 20 niezwykłych miejsc, które  pomogą poznać historię i kulturę pogranicza. Kozia Zagroda, Dworek Myśliwski „Konczakówka”, Dąb Sobieskiego, Aleja Legend i Podań, Kurna Chata Kawuloków, Muzeum Gajdoszy, Gajówka Hviezdoslava czy Slanicka Wyspa Sztuki - to niektóre z miejsc znajdujących się na wspomnianym Szlaku samochodowym.

 

 

Partner wiodący

Gmina Brenna

Wyzwolenia 77
43-438 Brenna
+48 33 85 36 222
poczta@brenna.org.pl
www.brenna.org.pl

Partnerzy projektu

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna

Wyzwolenia 77
43-438 Brenna
+48 33 85 36 550
opkis@brenna.org.pl
www.brenna.org.pl

Obec Babín

Babín 50
029 52 Babín
+421 90 55 69 465
obecbabin@orava.sk
www.babin.sk

Galeria

Film

Materiały

Przedstawianie teatralne Przygody Kacperka Góreckiego Skrzata na motywach bajki Zofii Kossak.
Wykonanie: Grupa „Sówki” Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Górkach Wielkich. Scenariusz i reżyseria: Anna Holeksa.

https://www.youtube.com/watch?v=KXWiKvZy814

 

Gra terenowa "Puzzlościeżka"

Ulotka Puzzlościeżka

Wyjątkowe oblicza drewna

Lokalizacja projektu