Działania w ramach projektu były podzielone na 5 etapów.
Pierwszy etap obejmował inwentaryzację zasobów kulturowych. W wyniku inwentaryzacji powstał raport wraz z bazą wiedzy. Jednym z głównych elementów raportu jest skatalogowanie zasobów w oparciu o obszary kulturowe (np. wzornictwo, kulinaria, kultura duchowa, rzemieślnictwo, muzyka). Na podstawie raportu z inwentaryzacji zasobów była przygotowana strategia 7 submarek tworzących 1 produkt turystyczny. Ponadto wydano publikacje. Jedna z nich ma charakter naukowy, skierowany do osób i instytucji związanych z etnografią pogranicza. Druga publikacja ma charakter promocyjny i jest wydana w postaci albumu wizerunkowego obejmującego identyfikowane i skatalogowane markowe obszary kulturowe.
Drugi etap to opracowanie nowoczesnych form promocji dziedzictwa kulturowego – uruchomienie portalu EtnoCarpathia, informującego zarówno o projekcie, jak i o jego efektach. Jest to też główne narzędzie promocyjne powstałego produktu turystycznego. Oprócz tego powstały e-przewodniki. Na terenie powstałych submarek wybrano 7 całkowicie lub częściowo zniszczonych/nieistniejących obiektów. Na ich podstawie powstały e-przewodniki, wyposażone zarówno w wersję tekstową (audio), jak i zdjęciową. Dodatkowym elementem przewodnika jest możliwość nałożenia przez komórkę lub tablet obrazu przedstawiającego ówczesny wygląd obiektu. Powyższe rozwiązanie jest dodatkową atrakcją dla turystów, którzy będą mogli zwiedzić poszczególne obiekty w inny, nowoczesny sposób. Elementem dodatkowym jest utworzenie wizualizacji, hologramu postaci związanej z dziedzictwem kulturowym pogranicza.
Konkurs CARPATHIAETNODESIGN to trzeci etap realizacji projektu. Jest to konkurs dla młodych designerów na wykorzystanie elementów wzornictwa tradycyjnego związanego z kulturami pogranicza oraz przygotowanie przyborników karpackich z materiałami charakterystycznymi dla kultur pogranicza. Na podstawie wyników konkursu były opracowane i wydane tzw. „szkatułki karpackie”.
Czwartym etapem jest przeprowadzenie warsztatów i spotkań informacyjnych, między innymi dot. kreowania i znaczenia marek terytorialnych, warsztaty rękodzielnicze czy fotograficzne.
Ostatni etap to wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe pogranicza:
Pl. Jana Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów
+48 17 85 25 205
sekretariat@karpacki.pl
www.karpacki.pl
M.R.Štefánika 875/200
093 01 Vranov nad Topľou
+421 57 44 63 950
riaditel@kulturavranov.sk
www.kulturavranov.sk
3 Maja 19
35-030 Rzeszów
+48 17 85 35 278
sekretariat@muzeum.rzeszow.pl
www.muzeum.rzeszow.pl