Dziedzictwo historyczne związane z działalnością cystersów w średniowieczu w Europie, w tym również na ziemiach dzisiejszej Polski i Słowacji, wymaga udokumentowania oraz ochrony. Ta część historii stanowi istotny element wspólnej tożsamości kulturowej obu narodów. Aby ocalić ją od zapomnienia i przybliżyć wspólne korzenie, a także wspólną genezę powstania obu miejscowości, zaplanowano kompleksowe działania.
Inwestycje koncentrują się na ochronie i renowacji zabytkowych obiektów; po pierwsze starej wikarówki w Szaflarach przy XIV-wiecznym kościele, w której powstaje pracownia tradycji i dziedzictwa. Nowe miejsce na mapie umożliwi lokalnej społeczności prowadzenie warsztatów, zajęć edukacyjnych, prezentacji, wystaw czy prelekcji na temat dziejów. W otoczeniu wikarówki zagospodarowuje się teren, gdzie znajduje się park historyczno-przyrodniczy nawiązujący do ogrodów cysterskich. W Spiskiej Teplicy pracom renowacyjnym poddany jest stary budynek przy zabytkowym kościele z XIV wieku wraz z muzeum z ekspozycjami i miejscem do organizacji warsztatów i spotkań. Otoczenie tego zabytku jest zagospodarowane w formie parku, ogrodu oraz kalwarii w stylu cysterskim. Stanęły tam tablice informacyjne o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym w najważniejszych miejscach w miejscowości. Prace restauratorskie dotyczą również 20 barokowych rzeźb.
Działaniom inwestycyjnym towarzyszą różnorodne działania promocyjno-informacyjne (warsztaty, wydarzenia plenerowe, seminarium, publikacje itp.) W rezultacie wspólne elementy dziedzictwa cysterskiego w Gminie Szaflary i Obec Spiska Teplica zostaną w przystępnej formie udostępnione mieszkańcom i turystom.
Zakopiańska 18
34-424 Szaflary
+48 18 26 12 315
sekretariat@szaflary.pl
www.szaflary.pl